Duyurular
Son Eklenen Albümler
  • 10. SÜLBÜS FESTİVALİNDEN KARELER
  • Basın da Yayladere
  • Belediye Ziyaretlerimiz
  • Ziyaretlerimiz
  • Sülbüs Dağı
  • Yayladere Merkez
Etkinlik Takvimi
E-Bülten
Faydalı Bağlantılar
İlçemiz

Yayladere 20 derece 27 dakika ila 40 derece 27 dakika dogu boylamı ve41 derece 10 dakika ila 39 derece 50 dakika kuzey enlemi arasıdadir.Yayladere ilçe merkezinin bulunduğu yerim rakımı (deniz yüzeyine göre yükseklik) 1550 metre civarındadır.

İlçede, Merkez Belediye dışında Belediye bulunmamaktadır.

İlçe merkezi 1 ila 4.5 km uzaklıklardaki 6 mahalleden oluşmuştur. Yayladere İlçesinde 20 Köy ve 79 mezra mevcuttur. Halen 7 köy ve 37 mezramızda yerleşim bulunmamaktadır. 


Berroj tepesinin güneybatı cephesine kurulmuştur.. Xilvo'un (Yayladere) Conag (Santosun) Xaskoy (Hosköy) Xiwek (Akçadamlar) mahalleleri ve Dest (Gökçedal) Xozavit (Alınyazı), Qer (Kır Köy), Aşüran (Boğazköy),Herdif (Çalıkağıl), Tari ((Yavuztaş) köyleri ile toprak komşuluğu bulunmaktadır.

Yayladere, Bingöl iline bağlı bir ilçe merkezidir. Bingöl'ün kuzeybatısındadır. Doğusunda Kiğı, güneyinde Elazığ'ın Karakoçan, kuzey ve batısında ise Tunceli'nin Pülümür ve Nazimiye ile sınır komşuluğu bulunmaktadır.

 

Yayladere'nin Tarihi


Yayladere bölgesinde M.Ö. 2100 yıllarında Komukların, Horrilerin M.Ö. 1360 yıllarında Hititler' in egemenliği görülmektedir. M.Ö. 900 yıllarında ise Urartular M.Ö. 550 yıllarında Perslerin daha sonra İskender İmparatorluğunun himayesine giren ilçe toprakları M.Ö. 75 yıllarında Ermenistan Krallığının M.Ö. 50 yıllarında da Roma İmparatorluğunun himayesine girmiştir. 1073 yılında yapılan Malazgirt savaşına kadar Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde bulunan bu bölge bu önemli Türk zaferinden sonra Selçuklu devletine dahil olmuştur. 1080-1201 yılları arasında Saltukoğulları'nın,1473 tarihine kadar Uzun Hasan'ın elinde bulunan ilçe toprakları bu tarihte yapılan Otlukbeli savaşından sonra ise tamamen Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girmiştir.1514 yılına kadar İran Safevi devletinin saldırılarına uğrayan bu bölge Çaldıran savaşından sora Yavuz Sultan Selim tarafından tamamen Osmanlı topraklarına katılır. İlçede bu İmparatorluklar kalıntı olarak biraktikları tek şey yüksek bir kayalığın kale olarak kullanılması ve kale üzerindeki yerleşik hayata dair izler görülmektedir.Yayladere halkı ilçenin kuruluşuyla ilgili kesin bir bilgiye sahip degildir. Yalnız anlatılanlara göre “ Yayladere de 3 aile yaşamaktadir. Daha sonra Sade aşiretinin kümsür kolundan bir çok aile gelir ve Yayladere' ye yerleşirler. Böylelikle Yayladere tam bir yerleşim merkezi haline gelir.”Yayladere ilçesinin ilk adı Holhol' dur. Cumhuriyetin ilk yıllarında Holhol Köyü olarak Sarıtosun bucağına bağlı bir köy olan Yayladere 1936 yılında bucak merkezinin Sarıtosun'dan Holhol'a olan eski adı 1959 yılında Yayladere olarak değiştirilmiştir. 04 Temmuz 1987 tarihinde 3392 sayılı yasasıyla Bingöl iline bağlı bir ilçe haline dönüşmüştür 

 

NÜFUS DURUMU

 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre; Haziran ayı sonu itibariyle İlçenin toplam nüfusu 2087 kişidir. Bu nüfusun 1.451 i merkez ve beş mahallede 636 sı ile 13 köyde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu km2”e 9 kişidir. 2007 yılı genel nüfus sayımına göre ilçe nüfusunun yaş ortalaması 25 dir. İlçemizde hane halkı büyüklüğü 6 ve yıllık nüfus artış hızı bindeseksendokuz olarak tespit edilmiştir. Ancak yaz dönemi ilçe nüfusunda belirgin bir artış olduğu , hane sayısının on kata kadar çıktığı tespit edilmiştir. Yıllar İtibarı ile İlçemiz Nüfusu aşağıda çıkarılmıştır.

YIL MERKEZ

1990 1.294

1997 2.395

2000 3.136

2007 1.451


GENEL DURUMU 

İlçemizde Merkez Belediye dışında başka Belediye bulunmamaktadır. İlçe merkezi 1 ila 4.5 Km uzaklıktaki beş mahallerden oluşmuştur. İlçemizde yirmi Köy ve yetmişdokuz mezra mevcuttur. Halen yedi köy ve otuzyedi mezramızda yerleşim bulunmamaktadır. İlçemizde okuma yazma oranı % 99.9 dur. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.     


Bu site Rolibo SEO Ajansı tarafından optimize edilmiştir.